” دیدن یک یا دو سوسک‌ در خانه ممکن است چندان نگران کننده نباشد، ولی پیدا کردن کپسول تخم سوسک نشان قطعی از تهاجم سوسک‌ ها است. سوسک‌ ماده، کپسول هایی را تولید می کند که شامل تعداد زیادی تخم است و با لایه محافظتی محکمی از جنس پروتئین پوشانده شده است. بعضی از گونه های سوسک‌ ها این کپسول ها را تا زمان خروج لارو سوسک، با خود حمل می کنند. “

ساختار تخم سوسک دارای مقاومت بالایی نسبت به عوامل خارجی است

تخم سوسک در خانه

پیدا کردن تخم های سوسک، نشانه مهمی از تهاجم سوسک‌ به خانه است.
وجود تخم سوسک در خانه شما را از وجود سوسک‌ و تعداد زیادی از دیگر تخم های سوسک در خانه با خبر می کند. این تخم ها پس از مدتی در صورت وجود شرایط مناسب، هچ شده و سوسک‌ های زیادی به جمعیت سوسک های خانه اضافه می کند. به طور کلی می توان گفت با پیدا کردن کپسول تخم‌ سوسک‌ در خانه شما اکنون با یک تهاجم گسترده از سوسک‌ ها در خانه مواجه هستید.

تخم‌ های سوسک‌‎ برای خارج شدن از کپسول تخم (هچ شدن)، نیازی به سوسک‌ های بالغ ندارند.
آن ها برای هچ شدن، به گرما، یک محیط تاریک و آرام نیازمند هستند.

شما چگونه تخم های سوسک ها را از بین می برید؟
در این مورد چند نکته وجود دارد که که ما آن ها را برای شما در این مقاله جمع آوری کرده ایم.

بررسی مقاومت سوسک‌ و تخم سوسک

سوسک ها در مقایسه با حشرات دیگر، جزو سرسخت ترین حشرات هستند. آن ها بسیار سریع با شرایط محیط اطراف خود، سازگار می شوند. بنا به تحقیقات دانشمندان، سوسک ها بسیار مقاوم هستند.
موارد زیر شرایط عجیبی هستند که سوسک ها می توانند در آن زنده بمانند.

 • سالم ماندن در برابر پرتوهای رادیواکتیو!
 • یک هفته زنده ماندن بدون داشتن سر!
 • ۴۰ دقیقه زنده ماندن در زیر آب!

تنها دلیل مرگ سوسک ها به صورت طبیعی، دور بودن آن ها از منابع آب و از بین رفتن آب بدنشان (دهیدراته شدن) است. جای تعجب نیست که خلاص شدن از شر تخم های سوسک، در اولویت می باشد. بعد از نابودی جمعیت سوسک ها، تخم های آن ها می توانند در بازه زمانی کوتاهی، یعنی حدود ۳۶ روز بعد، هچ شده و کابوس صاحب خانه ها دوباره شروع شود.

مهمترین موارد در رابطه با از بین بردن تخم سوسک

برای رهایی از این کابوس باید پاسخ سوال های زیر را بدانید.

 • چگونگی تشخیص تخم‌ سوسک‌
 • نحوه پیدا کردن تخم‌ سوسک
 • چگونگی از بین بردن تخم سوسک

وجود تخم های سوسک در خانه به چه معنی است؟

تخم های سوسک، نشانه ای از وجود یک مشکل بزرگتر هستند.
تخم ها می توانند علائم یک آلودگی وسیع، توسط سوسک ها باشند. سوسک های ماده، اغلب تخم های خود را در مناطق دنج و آرام، مانند شکاف ها و ترک ها و یا حتی داخل دیوارها قرار می دهند. آن ها می توانند در فضاهای خالی اطراف سینک ظرفشویی یا حمام نیز دیده شوند. زیرا سوسک های می توانند در فضاهای بسیار کوچک که به نظر غیر ممکن می رسد، جا شوند.
آن ها می توانند تمام بدن خود را صاف کنند. بنابراین می توانند از ترکهای بسیار کم عرض هم عبور کنند و در همان قسمت های غیر قابل دسترس، تخمگذاری می کنند.

سوسک‌ها از هر شکافی عبور می کنند تا تخم‌ هایشان را پنهان کنند

اهمیت بررسی وجود تخم سوسک در خانه

آنچه که نابودی سوسک ها را دشوار می کند، این واقعیت است که تخم های سوسک‌ در مکان های غیر قابل دسترس پنهان شده اند و پس از مدتی، شما به طور ناگهانی با جمعیت زیادی از سوسک ها رو به رو می شوید.
اغلب، این نسل جدید از سوسک، نسبت به سم هایی که برای از بین بردن سوسک های بالغ به کار برده شده است، مقاوم هستند. حضور تخم های سوسک به این معنی است که یک آلودگی جدید وجود دارد، و به زودی، در عرض یک ماه، دوباره با جمعیتی از سوسک ها روبرو خواهید شد. حتی اگر شما تمام سوسک های بالغ را کشته باشید. هنگامی که شما یک تخم سوسک پیدا می کنید، می توانید مطمئن باشید که در مناطقی که نمی بینید و حتی نمی توانید دسترسی داشته باشید، تخم های دیگری وجود دارند.

تخم های سوسک شبیه چه چیزی است؟

تعداد تخم‌ های موجود در یک کپسول تخم، به گونه سوسک بستگی دارد.
سوسک ماده بالغ، یک کپسول تخم تولید می کند. این کپسول، یک لایه پروتئینی است که جنس آن سخت بوده و از تخم های سوسک درون آن محافظت می کند.

تعداد تخم در هر کپسول با توجه به گونه سوسک

 • سوسک‌ آمریکایی
   ۱۶ عدد تخم در یک کپسول
 • سوسک‌ شرقی
  ۱۶ عدد تخم در یک کپسول
 • سوسک‌ آلمانی
  ۵۰ عدد تخم در یک کپسول
 • سوسک‌ قهوه ای نواری
  ۱۰ تا ۱۸ عدد تخم در یک کپسول

یک سوسک‌ماده، در طول زندگی خود می تواند ۶ تا ۹۰ کپسول تخم، تولید کند.
این بدان معنی است که سوسک‌ آمریکایی و شرقی  ۱۴۰۰ تخم، سوسک قهوه ای نواری  ۱۶۰۰ تخم‌ تولید می کنند. این در حالی است که سوسک‌ آلمانی به عنوان شایع ترین سوسک‌ خانگی در جهان، قادر به تولید ۴۵۰۰ تخم است.

تعداد تخمهای موجود در هر کپسول در گونه های مختلف سوسک‌ متفاوت است

اهمیت شناخت شکل ظاهری تخم گونه های مختلف سوسک

شناسایی تخم های سوسک  به شما کمک خواهد کرد تا تشخیص دهید با چه گونه ای از سوسک ها رو به رو هستید.
تمام کپسول های تخم سوسک اساساً به یک شکل هستند:
دراز و شبیه به کپسول

بنا به گونه سوسک، کپسول ها دارای رنگ ها و اندازه های مختلفی هستند که به ترتیب در زیر توضیح داده شده اند.

بررسی رنگ و اندازه تخم‌ در شایعترین سوسک های خانگی
 • سوسک آمریکایی
   تقریبا ۸ میلی متر طول دارد و رنگ آن قهوه ای تیره است.
 • سوسک آلمانی
   تقریبا ۶ تا ۹ میلی متر طول دارد. معمولا سایه های قهوه ای دارد.
 • سوسک شرقی
   تقریبا ۸ تا ۱۰ میلی متر طول دارد. قهوه ای ملایم تا قهوه ای مایل به قرمز تیره.
 • سوسک قهوه ای نواری
   تقریبا ۵ میلی متر طول دارد. رنگ این کپسول، قهوه ای روشن مایل به قرمز می باشد.

مراحل مختلف زندگی در گونه های سوسک

چگونه تخم ها را پیدا کنیم؟

مشکل اصلی تهاجم سوسک به خانه تخم هایی که مشاهده می شوند نیست؛ بلکه تخم‌ هایی است که مخفی هستند و شما نمی توانید آن ها را ببینید. همان تخم‌ هایی که داخل دیوارها، شکاف ها و درزها پنهان می شوند و مکان هایی که منشا اصلی مشکل هستند. اگر شما برای از بین بردن سوسک‌ ها در خانه اقدامات گسترده ای انجام داده اید، ولی همچنان سوسک‌ ها دیده می شوند، ممکن است علت وجود آن ها، تخم های مخفی شده باشند.

پیدا کردن تخم های سوسک کار آسانی نیست.
برخی سوسک ها، کپسول های تخم را تا مرحله هچ با خود حمل می کنند، در حالی که برخی دیگر، کپسول های تخم را تنها چند ساعت یا چند روز، تا زمانی که مکان مناسب و امنی برای قرار دارن تخم ها پیدا کنند، با خود حمل می کنند.
این، گونه سوسک است که تعیین می کند تخم ها چگونه حمل و نگهداری شود.

بررسی زمان حمل کپسول تخم‌ سوسک در گونه های محتلف

 • سوسک آمریکایی
  این سوسک کپسول های تخم را مدت زمان کوتاهی، تا زمانی که مکان امنی برای پنهان سازی و قرار دادن آن ها پیدا کند، با خود حمل می کند.
 • سوسک آلمانی یا سوسک کابینت
  کپسول های تخم را درست تا زمان هچ، با خود حمل می کند.
 • سوسک شرقی
  سوسک شرقی نیز مانند سوسک آمریکایی، کپسول های تخم خود را مدت زمان کوتاهی، تا زمانی که مکان امنی برای پنهان سازی و قرار دادن آن ها پیدا کند، با خود حمل می کند.
 • سوسک قهوه ای نواری
  این گونه سوسک، کپسول های تخم خود را به مدت چند روز با خود حمل می کند. سپس مکان امنی پیدا می کند و تخم های خود را در آنجا قرار داده و پنهان می کند.

شایعترین مکان های یافتن تخم سوسک در خانه

ویژگی مکان های نگهداری تخم‌

“مناطق امن” که سوسک ها برای قرار دادن تخم های خود انتخاب می کنند، تقریبا بین تمام گونه ها دارای ویژگی های مشترک است. این ویژگی ها عبارتند از:

 • دنج و خلوت
 • تاریک
 • دارای رطوبت بالا
 • دور از دسترس شکارچیانی مانند انسان و حیوانات خانگی

پنهان کردن تخم سوسک در درز و شکاف توسط سوسک های بالغ

بررسی مکان های نگهداری تخم‌

اگر شما با مشکل تهاجم سوسک‌ مواجه هستید در مکانهایی با شرایط مساعد برای هچ شدن تخم‌ ها می توان تعداد زیادی تخم‌ سوسک‌ پیدا کرد. خوشبختانه داشتن این ویژگی ها در مکان های پنهان سازی تخم‌ سوسک، مکان های بررسی برای یافتن تخم ها را محدود می کند.
برخی از رایج ترین مکان ها برای پیدا کردن تخم های سوسک عبارتند از:

 • شکاف ها و درزهای دیوار
 • فضای خالی اطراف لوله کشی ها
 • کابینت ها
 • پشت وسایل خانه
 • زیر پایه ها و ستون ها
 • مسیرهای سیم کشی
 • زیر مبلمان
 • حمام
 • محل نگهداری کتاب، کاغذ و روزنامه
 • کمدها و کشوها
 • سطل زباله

برخی از این مکان ها، نقاطی مناسب برای تخم گذاری مگس ها نیز محسوب می شوند.

شایعترین مکان ها برای پیدا کردن تخم سوسک در آشپزخانه

نحوه مدیریت آلودگی و تهاجم سوسک

شما می توانید از تعدادی روش خانگی برای از بین بردن سوسک ها استفاده کنید.
یا اینکه می توانید سوسک های بالغ را بکشید، ولی در صورت نابود نکردن تخم های سوسک، آلودگی دوباره تکرار خواهد شد. این آلودگی حتی می تواند بدتر باشد؛ زیرا ممکن است سوسک های تازه متولد شده، نسبت به سمومی که قبلاً استفاده شده اند، مقاوم شده باشند.

بهترین راه برای مدیریت یک آلودگی، نابودی همزمان سوسک‌ های بالغ و تخم سوسک آن ها است.

استفاده از سموم قوی برای نابودی سوسک

این روش، معمولاً از چند مرحله تشکیل می شود. ابتدا، شما باید با استفاده از یک محصول، سوسک های بالغ را به آرامی بکشید. به این ترتیب، سوسک‌ ها غذا خورده، راه رفته و تا زمانی که به لانه هایشان نرسند، نمی میرند. پس از تأثیر محصول و مرگ سوسک‌ ها، لاروهای سوسک‌ که تازه به دنیا آمده اند، جسدهای سوسک‌ های مرده را می خورند. از این طریق، سم به لاروهای سوسک‌ نیز منتقل می شود. همچنین، لازم به ذکر است که لاروهای سوسک، به محض خروج از تخم‌ می توانند مانند سوسک‌ های بالغ، با سرعت زیاد بدوند. سوسک‌ های بالغ می توانند با سرعت ۴.۸۲۷ کیلومتر در ساعت حرکت کنند. این یعنی، سوسک‌ ها می توانند مساحت زیادی را در خانه پوشش دهند و سبب شیوع بیماری ها شوند.

برخی سم ها نیز، لاروهای سوسک‌ را، پس از مصرف، نابارور کرده و از تولد تخم ها و سوسک‌ های جدید جلوگیری می کنند. این تنها راهی است که می تواند یک آلودگی را به روش صحیح از بین ببرد.

استفاده از انواع تله

همچنین شما می توانید با استفاده از تله های سوسک، مانند چسب ها، سوسک‌ های بالغ را به دام بیندازید و در این فرایند، برخی تخم‌ ها را نیز نابود کنید. این روش به شما اجازه می دهد تا گونه سوسکی که با آن رو به رو هستید را شناسایی کنید و یک برنامه ریزی مناسب برای نابودی آن ها داشته باشید.

از بین بردن سوسک ها و تخم های آن ها کار آسانی نیست. در حقیقت، آلودگی سوسک یکی از سخت ترین آلودگی ها در میان آفات به شمار می آید. با این حال، اگر سم مخصوص نابودی سوسک ریپلزال را با توجه به چرخه زندگی سوسک ها اعمال کنید، ۱۰۰% تخم ها و سوسک های نابالغ و سوسک های بالغ را از بین خواهید برد.

 

 

 

نظر خود را بنویسید

 1. لیلا

  چیکار کنم که سوسکاها نابود بشن .‌از راهکار های زیادی استفاده کردم .‌ولی فایده نداشت ..چیکار کنم

 2. فاطمه ذوالفقاری

  راهنمایی میخواستم
  تقریبا چهار رو پیشتاز کپسول پیدا کردم روز بعدش ردیفی کنار خونه رو سرامیکا۷ تا پیدا کردم کنار دیوارم ۳تا پیدا کردم امروزم یه کپسول تو کابینت بود که از کپسول اومده بود بیرون شبیه مگس بود تقریبا اون کپسولارو هم من همه رو له کردم تو دستشور و وایتکس ریختم باید چکار کنم هنوزم هست یعنی

چرخه زندگی سوسک های خانگی
سیکل زندگی سوسک های خانگی

مشاهده سوسک ها در خانه به یک امر عادی تبدیل شده است. انواع مختلفی از سوسک ها وجود دارد و می توانند مدت زمان زیادی در خانه شما زندگی کنند. سیکل زندگی سوسک ها بسته به گونه آن ها…

راه های از بین بردن تخم سوسک
راه های از بین بردن تخم سوسک

از بین بردن تخم های سوسک، کار ساده ای نیست و در اصل، یکی از کارهای سخت، در پروسه از بین بردن سوسک ها، کشتن و از بین بردن تخم های سوسک است. چون آن ها همانند سوسک ها…

نقش سوسک در ایجاد حملات آسم
نقش سوسک در ایجاد حملات آسم

دلایل زیادی برای ابتلاء به بیماری های تنفسی وجود دارد. یکی از بیماری های شایع تنفسی، آسم است که بر اثر آلرژی، عفونت و یا آلودگی ایجاد می شود. شاید فکرش را هم نکنید اما سوسک ها …

سفارش سم از طریق:
Background Image
×