” سوسک ها روی زمین می خزند، از دیوارها بالا می روند و در یک لحظه ناپدید می شوند. ولی این ویژگی ها نیست که باعث شده سوسک ها به آزاردهنده ترین حشرات خانگی و محل کار تبدیل شوند؛ بلکه تمایل آن ها به چیزهای پوسیده و توانایی آن ها در انتشار باکتری های خطرناک، بیماری ها و آلرژن ها است که باعث نگرانی است. چهار گونه شایع از سوسک های خانگی وجود دارد؛ شامل سوسک آمریکایی، سوسک آلمانی، سوسک شرقی و سوسک قهوه ای نواری. “

دلیل اهمیت شناسایی سوسک های خانگی

کلید اساسی برای در امان ماندن از شر گونه های مختلف سوسک خانگی، که به سوسک حمام نیز معروف هستند، شناسایی گونه سوسک و استفاده از یک راهکار موثر برای نابودی آن ها است. استفاده از یک محصول مناسب در مبارزه علیه سوسک ها، می تواند شما را به راحتی از شر این آفات مزاحم، خلاص کند.

توجه داشته باشید:
برای این که بهترین استراتژی نابودی سوسک ها را انتخاب کنیم، اصلی ترین قدم، تشخیص نوع گونه آلوده کننده محیط است. علاوه بر این، در انتخاب روش مبارزه علیه سوسک ها، باید به نوع محیط آلوده شده توسط سوسک ها نیز توجه کرد. به عنوان مثال، نمی توان برای از بین بردن سوسک های یک مدرسه، همان روشی را اتخاذ کرد که در بیمارستان از آن برای نابودی سوسک ها استفاده می شود.

سوسک حمام

پس از شناسایی درست گونه سوسک و با توجه به محیط آلوده، باید از محصول مناسب، طی یک دوره درمانی موثر، بهره برد.
با وجود تقریباً ۴۵۰۰ گونه مختلف سوسک حمام در سراسر دنیا، که ۲۶ گونه آن مختص ایران است، پیدا شدن این آفات در منازل ما دور از انتظار نیست. بنابراین باید نشانه های آلودگی به سوسک را به دقت بررسی کرد و در صورت مشاهده آلودگی، هر چه سریعتر برای نابودی آن ها اقدام نمود.

در این مقاله سعی شده است اطلاعات مفیدی که به شناسایی انواع گونه های سوسک خانگی کمک می کند، در اختیار شما قرار داده شود.

ظاهر عمومی انواع سوسک های خانگی

سوسک های خانگی، دارای بدن مسطح و پهن با شاخک های دراز و پاهای عقبی بلند هستند. هر یک از ۶ پای آنان، دارای موهای ریز حسی می باشد. سوسک های بالغ، بال هایی دارند که به صورت مسطح بر پشت آن ها قرار گرفته اند، ولی همه آنان قادر به پرواز نمی باشند. این آفات، اغلب به رنگ قهوه ای یا سیاه هستند و بر حسب گونه می توانند به طول ۰.۱۸ الی ۷.۶ سانتیمتر باشند. یکی از ویژگی های بارز سوسک ها، پرونوتوم (pronotum) سپرمانندی است که درست در پشت سرشان قرار گرفته است.

سوسک حمام

چهار گونه از رایجترین انواع سوسک های خانگی عبارتند از:

سوسک آمریکایی، سوسک آلمانی، سوسک شرقی و سوسک قهوه ای نواری

۱. مشخصات سوسک آمریکایی

سوسک آمریکایی، بزرگترین گونه از انواع سوسک های خانگی است.
این گونه می تواند به مدت ۲ سال عمر کند، یعنی خیلی بیشتر از سایر انواع سوسک ها؛ مشاهده یکی از آنان می تواند یک هشدار جدی برای صاحبخانه باشد. دمای ۲۱ درجه سانتی گراد و بالاتر، برای آغاز فعالیت این گونه، ایده آل است؛ هر چند که سوسک های آمریکایی در دماهای پایین تر نیز قادر به ادامه حیات هستند.

طول: ۲.۵۴ الی ۷.۶۲ سانتیمتر

رنگ: قهوه ای تا قهوه ای مایل به قرمز

ویژگی های اختصاصی:

لبه هایی به رنگ زرد روشن بر روی پرونوتوم

مناطق مورد تهاجم:
این حشره، محیط های خارجی را ترجیح می دهد؛ اما عاشق مناطق گرم و مرطوب، فاضلاب، زیرآب، آشپزخانه، زیرزمین و حمام است. این مکان ها مورد علاقه آفات دیگری از قبیل، مورچه و موش نیز هستند.

قابلیت پرواز:
نرها و ماده های بالغ سوسک های آمریکایی، هر دو قادر به پرواز هستند.

محل ورود:
از زیر درب ها، پنجره های زیرزمین، سیستم فاضلاب، گاراژ و … می توانند به خانه ها راه یابند.

سوسک آمریکایی

<<< سوسک آمریکایی، بزرگترین گونه از انواع سوسک ها در خانه ها است >>>

۲ مشخصات سوسک حمام آلمانی

سوسک آلمانی از شایعترین سوسک های خانگی در جهان می باشد.
سرعت بالای تولید مثل سوسک های آلمانی، این حشرات را به یک معضل جدی برای انسان ها تبدیل ساخته است. کافی است که فقط یک سوسک آلمانی ماده به خانه تان راه یابد! این حشره می تواند سالانه بیش از ۳۰۰۰۰ سوسک دیگر تولید کند؛ اگرچه بسیاری از آنان نمی توانند خیلی زنده بمانند. اما آنهایی که زنده می مانند، برای ایجاد بیماری، آلودگی و شرایطی چندش آور در خانه و اطراف خانواده شما کافی هستند. از هر غلاف یا محفظه حاوی تخم های سوسک آلمانی، بین ۲۰ الی ۴۰ تخم سوسک می توانند هچ کنند و برخلاف سایر انواع سوسک ها، سوسک آلمانی ماده، تخم ها را تا زمانی که آماده هچ شوند با خود حمل می کند که این هم، از بین بردن تخم ها را بسیار مشکل می سازد.

طول:
۱.۵ سانتیمتر

رنگ:
قهوه ای روشن

ویژگی های اختصاصی:

دو خط تیره موازی بر روی پرونوتوم، از سر تا بال ها

مکان های مورد تهاجم:
محل هایی که در نزدیکی منابع آب و غذا باشند؛ مانند آشپزخانه، انباری های مواد غذایی و حمام ها

قابلیت پرواز:
به سختی می تواند پرواز کند، اما در مواقع ضروری می تواند سر بخورد.

محل ورود:
معمولاً از طریق کسانی که به خانه وارد می شوند، بسته بندی ها، لباس ها، کیف پول، اثاثیه دست دوم و غیره. اما در اقامتگاه های چند خانواده ای مثل آپارتمان ها، مجتمع های مسکونی و … نیز به آسانی از طریق دیوارها پخش می گردند.

مشخصات سوسک‌ آلمانی

<<< سوسک آلمانی یکی از شایعترین سوسک های خانگی در جهان می باشد >>>

۳. مشخصات سوسک آسیایی یا شرقی

سوسک های حمام شرقی یا آسیایی، بیشتر “حشره آب” نامیده می شوند.
این حشره، در تاریکی، اقامت نموده و عاشق نقاط و مناطق دارای نم و مرطوبی است که دور از دید و آسیب انسان ها می باشند.

این ویژگی، نابودسازی سوسک های شرقی را بدون روش های تخصصی مشکل تر می سازد؛ چرا که سموم اعمال شده، احتمالاً شسته شده و بی اثر می شوند.

طول:
۳.۱۸ سانتیمتر

رنگ:
قهوه ای تیره یا سیاه براق

ویژگی های اختصاصی:

ظاهر براق، بال های نرها کوچکتر از بدنشان هستند، بال های ماده ها نیز توسعه نیافته و به اندازه کافی رشد ننموده اند.

مکان های مورد تهاجم:
مناطق سرشار از نم و رطوبت، مواد غذایی در حال فساد و زیر سطح زمین، مانند فاضلاب ها، زیرزمین های مرطوب و غیره.

قابلیت پرواز:
قادر به پرواز نمی باشند.

محل ورود:
از زیر درب ها، پنجره های زیرزمین، سیستم فاضلاب، گاراژ و … می توانند به خانه ها راه یابند.

سوسک‌ آسیایی یا شرقی

۴. سوسک قهوه ای نواری

مشخصات ظاهری سوسک حمام قهوه ای:

این نوع سوسک، دارای بدن قهوه ای تیره با دو نوار طولی به رنگ قهوه ای روشن است و نام خود را نیز از این ویژگی ظاهری خود گرفته است. رنگ بال ها در جنس نر سوسک حمام قهوه ای نواری، روشن تر از بال های جنس ماده این گونه است.

طول:
۱.۵ سانتیمتر

رنگ:
قهوه ای تیره با نوارهای قهوه ای روشن

ویژگی های اختصاصی:

سوسک قهوه ای نواری در مقایسه با سایر سوسک های خانگی همواره گرمترین، خشکترین و بلندترین بخش یک اتاق را برای زندگی انتخاب می کند.

قابلیت پرواز:
در این گونه، هر دو جنس نر و ماده می توانند پرش کنند؛ اما فقط جنس نر، قابلیت پرواز دارد.

مکان مورد تهاجم:
این گونه، اغلب در کابینت های بالایی و بیشتر در اتاق هایی غیر از حمام و آشپزخانه یافت می شود و تخم های خود را در بین مبلمان خانه و یا در زیر آن ها پنهان می کند.

سوسک قهوه ای نواری

اگر به دنبال جواب این سوال هستید که چگونه از شر سوسک های حمام خلاص شوید؟!

اولین و مهم ترین توصیه رعایت بهداشت است.

در مرحله دوم، کلیه درز و شکاف های خارج خانه را با مواد مناسب پر کنید. رطوبت موجود در زیرزمین و اتاق زیر شیروانی را از بین ببرید. هنگام بررسی برای تشخیص نوع گونه سوسک، حمام و آشپزخانه را به ویژه در قسمت های زیر آب و سینک به خوبی بررسی کنید؛ زیرا این مکان ها در برابر هجوم و آلودگی سوسک ها آسیب پذیرتر هستند و در انتها، برای این که مشکل سوسک ها را به صورت ریشه ای حل کنید، از سم سوسک کش مناسب و مطمئن ریپلزال استفاده کنید.

 

 

 

نظر خود را بنویسید

چرخه زندگی سوسک های خانگی
سیکل زندگی سوسک های خانگی

مشاهده سوسک ها در خانه به یک امر عادی تبدیل شده است. انواع مختلفی از سوسک ها وجود دارد و می توانند مدت زمان زیادی در خانه شما زندگی کنند. سیکل زندگی سوسک ها بسته به گونه آن ها…

همه چیز در مورد تخم سوسک
همه چیز در مورد تخم سوسک

دیدن یک یا دو سوسک در خانه ممکن است چندان نگران کننده نباشد، ولی یافتن تخم های آن ها نشان قطعی تهاجم سوسک ها است. سوسک ماده، کپسول های تخم را تولید می کند که…

راه های از بین بردن تخم سوسک
راه های از بین بردن تخم سوسک

از بین بردن تخم های سوسک، کار ساده ای نیست و در اصل، یکی از کارهای سخت، در پروسه از بین بردن سوسک ها، کشتن و از بین بردن تخم های سوسک است. چون آن ها همانند سوسک ها…

نقش سوسک در ایجاد حملات آسم
نقش سوسک در ایجاد حملات آسم

دلایل زیادی برای ابتلاء به بیماری های تنفسی وجود دارد. یکی از بیماری های شایع تنفسی، آسم است که بر اثر آلرژی، عفونت و یا آلودگی ایجاد می شود. شاید فکرش را هم نکنید اما سوسک ها …

سفارش سم از طریق: